Jak uczyć angielskiego dzieci w szkole podstawowej bez zanudzania ich?

Jednym z przedmiotów, który od czasów szkolnych stawiał nam wszystkim opór, zawsze był język obcy, a dokładniej język angielski. Wynika to z faktu, że przez długi czas nauka języków obcych oraz podejście metodyczne nie były szczególnie cenione.

Z tego powodu mamy dziś kompleks niższości, który sprawia, że bardzo trudno jest nam zacząć mówić, wstydzimy się samego faktu popełnienia błędu gramatycznego i nie tylko.

Ta sama sytuacja przenosi się na dzieci, dlatego chcemy dać Wam kilka wskazówek, jak pokonać strach, zakłopotanie i co najważniejsze, nie nudząc dzieci lekcjami z angielskiego.

Wskazówki dotyczące nauczania języka angielskiego dla dzieci w szkole podstawowej

Znajomość

Pierwsza sztuczka wydaje się bardzo oczywista, ale nie mogliśmy jej pominąć, bardzo ważne jest, aby dzieci już od najmłodszych lat zapoznawały się z angielskim słownictwem.  

W ten sposób stworzymy od podstaw silną bazę leksykalną, wzmacniając pojęcia w umyśle i sprawiając, że ucho się przyzwyczaja do różnych dźwięków języka angielskiego.

Oglądanie kreskówek w oryginalnej wersji

Jest to prosty gest, w ulubionym serialu lub kreskówce dokonaj zmiany na pilocie TV na wersję oryginalną.

Unikaj napisów, interesuje nas to, żeby dzieci łączyły obrazy z dźwiękami, rytmem i akcentem języka.

W ten sposób nie tylko spędzą miło wolny czas, ale także będą uczyć się angielskiego, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Używanie piktogramów

Idealne narzędzie dla dzieci do nauki słownictwa, w którym możemy połączyć słowo z obrazem przykuwając całą ich uwagę i ciekawość.

Upewnij się, że podawanie jednej kartki za drugą nie będzie nudne, spróbuj stworzyć z nimi gry, takie jak kładzenie wszystkich kartek obrazkami do dołu i odkrywanie jednej po drugiej.

Nie czyń z tego obowiązku

Ważne jest, aby nie wymuszać sytuacji, musimy sprawić, aby postrzegali język w sposób pozytywny i aby nauka angielskiego stała się czymś wygodnym i przyjemnym.

Jeśli jednak wymusimy to na nich, ryzykujemy, że zamkną się w sobie i będą postrzegać to jako karę, a nie zabawę.

Tak samo bezproduktywne jest zmuszanie ich do mówienia, dopóki sami się na to nie zdecydują. Jeśli nie chcą odpowiadać, nic strasznego! Ważne jest to, że będą stopniowo się przyzwyczajać do języka i czuć się pewniej. 

Czytanie bajek po angielsku przed pójściem spać.

Aby uczyć dzieci angielskiego w domu, jednym z najlepszych narzędzi są opowiadania. Odbierają je jako opowieści, które pomagają im rozbudzić wyobraźnię i pobudzają ciekawość, co będzie dalej w opowiedzianej bajce.

W tym kontekście odkrywają nowe słowa, które oczywiście lepiej zapamiętują dzięki bliskiemu znaczeniu oraz z fikcyjnymi postaciami.

Ponadto, poza poprawą słownictwa i wymowy, czytanie w kółko tej samej historii może pomóc w przyswojeniu struktur gramatycznych oraz leksykalnych, które mogą się róznić od naszego języka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *