Gdy rozważamy, jakie słówka angielski dla dzieci powinien nauczać jako pierwsze, należy przede wszystkim dowiedzieć się, jak dzieci uczą się nowych rzeczy. Nie zdziwimy nikogo, mówiąc, że dzieci uczą się zupełnie inaczej niż dorośli (chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by dorośli uczyli się tak samo jak dzieci – lecz o tym napiszemy w osobnym artykule).
Podstawową różnicą między nauką dzieci a dorosłych jest to, że gdy wytłumaczymy dorosłemu po polsku pewien koncept, będzie w stanie zrozumieć przeważającą część słów, ponieważ rozumie znaczenie wszystkich słów w swoim języku. Takiego zrozumienia nie mają jednak najmłodsi – nie rozumieją wielu abstrakcyjnych słów i, na przykład, nie są w stanie nazwać bardziej skomplikowanych emocji.
Dlatego, jeśli chodzi zarówno o polski, jak angielski, słówka dla dzieci powinny być starannie dobrane i należeć do konkretnych kategorii, przynajmniej przez kilka pierwszych lat nauki.
Jak uczą się dzieci?
Gdy wprowadzamy angielski dla dzieci, słówka z obrazkami są najlepszą drogą do rozpoczęcia nauki. Zastanówmy się przez chwilę, dlaczego tak jest. Małe dzieci dopiero co poznały znaczenie niektórych słów po polsku, a te najmłodsze być może nawet jeszcze go nie znają, ponieważ nie są w stanie wyobrazić sobie takiego konceptu.
Pamiętajmy, że dzieci uczą się języka od samego początku, nadają znaczenie słyszanym zwrotom słowo po słowie. By zrozumieć jedno słowo, którego znaczenie jest wytłumaczalne innym, muszą najpierw zrozumieć to pierwsze (czyli tłumaczące), by nadać znaczenie drugiemu.
Dla przykładu: by zrozumieć słowo „niebieski”, trzeba znać słowo „kolor” i rozumieć, że w świecie widzialnym istnieje wiele z nich i są od siebie różne. A ten szalik/but/pasek jest niebieski, bo nie jest ani żółty, ani zielony, ani czarny.
Jak wprowadzać angielski dla dzieci słówka?
Stąd najłatwiej jest, by uczonemu słowu nadać znaczenie przez pokazywanie go na obrazku. Narysowany w książeczce lis od razu wygląda jak zwierzę, a dziecko, które widziało kiedyś psa, z łatwością może sobie wyobrazić jego cechy: lis jest żywym stworzeniem, które jest ciepłe, rusza się, posiada zmysły i pewną osobowość. Dodatkowo posiada oczy, nos i uszy, a także futro i specyficzną budowę ciała.
Jednak dziecko uczące się z obrazka, co oznacza słowo „lis”, nie musi znać nazwy dla żadnego z powyższych konceptów – nie jest łatwo przecież wytłumaczyć dwulatkowi, czym jest żywe stworzenie, czym są zmysły, a czym dopiero osobowość! Tych konceptów nauczy się w przyszłości, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by nasza pociecha mogła sobie wyobrazić lisa w całym tego słowa znaczeniu.
Tak się stanie, gdy dziecko zobaczy lisa właśnie na obrazku. Narysowany lis ma przecież oczy, tak jak pies czy nasze dziecko, stąd najmłodsi wiedzą już, że lis również widzi. Jednak narysowane obok drzewo nie ma oczu, stąd dziecko będzie wiedzieć, że drzewo jest czymś innym niż lis. Dodatkowo, drzewo ma korę i liście, a lis futro, które z wyglądu przypomina sierść psa czy ludzkie włosy.
Dlatego ucząc dziecko słowa „lis”, możemy przy okazji wprowadzić wszystkie inne słowa, których znaczenie nie byłoby możliwe do przetłumaczenia małemu dziecku w sposób inny niż właśnie w postaci obrazka. Innymi dobrymi tematami na lekcje dla najmłodszych dzieci są: przyroda, przedmioty domowego użytku czy różne zawody. Powodzenia!
Moim zdaniem najlepszym sposobem, aby pomóc dziecku w nauce angielskiego jest motywacja. Musisz znaleźć podejście do dziecka, aby ją zainteresować, ponieważ bez chęci dziecko nie nauczy się = (